- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting, Normally Closed Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Cavity | C-10-4 |
| Sequence Pressure [Max] | 1200 psi |
| Sequence Pressure [Min] | 200 psi |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Setting | 700 psi |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Port Size | Cartridge Only |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Model No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Adjustment Type | Screw |
| Operation | Direct Acting, Normally Closed |
| Series | PSV10-10 |
| Weight | 0.6 LB |

