- Pressure Control Valve
- Pressure Sequence Valve Type
- PSV10-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Direct Acting, Normally Closed Operation
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Sequence Pressure [Min] | 200 psi |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Flow [Max] | 6 gal/min |
| Model No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Manufacturer Part No. | PSV10-10-S-0-12/ |
| Pressure Setting | 700 psi |
| Seal Kit Buna | 889625 |
| Type | Pressure Sequence Valve |
| Seal Material | Buna-N |
| Pilot/Drain | External Pilot/External Drain |
| Port Size | Cartridge Only |
| Sequence Pressure [Max] | 1200 psi |
| Seal Kit Viton | 566080 |
| Cavity | C-10-4 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Series | PSV10-10 |
| Operation | Direct Acting, Normally Closed |
| Adjustment Type | Screw |
| Weight | 0.6 LB |

