- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Type | Pressure Relief Valve |
| Series | RV3-10 |
| Style | Poppet |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Cavity | C-10-2 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Seal Material | Buna-N |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Pressure Setting | 1044 psi |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| Cracking Pressure [Max] | 1800 psi |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Body Type | 10 |
| Model No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Cracking Pressure [Min] | 300 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Operation | Direct Acting |
| Adjustment Type | Knob |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Port Type | Cartridge Only |
| Weight | 0.48 LB |

