- Pressure Control Valve
- Pressure Relief Valve Type
- RV3-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operating Pressure [Min] | 290 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Cavity | C-10-2 |
| Port Size | Cartridge Only |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Operation | Direct Acting |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure [Max] | 3626 psi |
| Cage Seals | Single Backup Ring |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pressure Setting | 1044 psi |
| Adjustment Type | Knob |
| Series | RV3-10 |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Manufacturer Part No. | RV3-10-K-0-18/ |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Cracking Pressure [Min] | 300 psi |
| Model No. | RV3-10-K-0-18/ |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Body Type | 10 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Operating Pressure [Max] | 3626 psi |
| Style | Poppet |
| Cracking Pressure [Max] | 1800 psi |
| Type | Pressure Relief Valve |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Material | Cartridge only |
| Flow [Max] | 20 gal/min |
| Weight | 0.48 LB |

