- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Manual Override | No Manual Override |
| Cavity | C-10-2 |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Material | Cartridge only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operation | Solenoid Operated |
| Model No. | SV1-10-C-0-115AG |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Filter Option | None |
| Watt Rating | 23 W |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Housing No. | N/A |
| Port Type | Cartridge Only |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Size Designation | 10 |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Housing Material | Aluminum |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Series | J Series |
| Valve Voltage Rating | 115 VAC |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Weight | 0.9 LB |

