- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Two-way, two-position, pilot-operated, poppet-style, normally-closed, screw-in cartridge solenoid valve. In the de-energized position, this valve blocks flow from port 2 to port 1 and free flow is allowed from port 1 to port 2. In the energized position, flow from port 1 to port 2 is restricted while free flow is allowed from port 2 to port 1.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Housing Material | Aluminum |
| Actuation | Pilot Operated |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Coil Series | Use J Series, 23 W |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Model No. | SV1-10-C-0-115AG |
| Manual Override | No Manual Override |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Size Designation | 10 |
| Seal Material | Buna-N |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Cartridge Valve Series | SV1-10-C |
| Series | J Series |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Housing No. | N/A |
| Valve Torque into Cavity | 47 to 54 Nm |
| Watt Rating | 23 W |
| Port Type | Cartridge Only |
| Connector Type | DIN 43650-A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Filter Option | None |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Valve Voltage Rating | 115 VAC |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| Weight | 0.9 LB |

