- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 230 VAC - 50 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Spring Centered
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Electrical Options Code | None |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Seal Material | Buna-N |
| Spool Code | 6 |
| Pilot/Drain | None |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Reducer Module | N/A |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Operation | Solenoid Operated |
| Mechanical Options Code | None |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Design No. | 50 |
| AC/DC | AC |
| Coil Type | No Coil |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Actuator Type | Solenoid |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Coil Rating Code | None |
| Solenoid | Double |
| Overrides | No Overrides |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Voltage & Frequency | 230 VAC – 50 Hz |
| Indicator Lights | No |
| Mechanical Options | None |
| Flow Direction Code | 4 |
| NFPA Size | D05 |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Response Type | Standard Response |
| Electrical Options | None |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Weight | 10.0 LB |

