- D05 Double Solenoid Operated Valve
- 230 VAC - 50 Hz
- Ground Terminal
- No Coil
- 3-Position Spring Centered
description
- DGS4S models are direct solenoid operated directional control valves. Their primary function in a hydraulic circuit is to direct fluid flow to a work cylinder or to control the direction of rotation of a hydraulic motor.
- Port connections are made by mounting the valve on a manifold or subplate containing the interface.
- Electrical connections to the valve are made in an electrical wiring housing or by various plug-in devices. A ground terminal is provided.
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| NFPA Size | D05 |
| Design No. | 50 |
| Overrides | No Overrides |
| Rated Flow [Max] | 20 gal/min |
| Response Type | Standard Response |
| Crossover | P Blocked, A or B to T |
| Pilot/Drain | None |
| AC/DC | AC |
| Pressure Port Check Valve Pressure | N/A |
| Spool Code | 6 |
| Port T Pressure Rating | 1000 psi |
| Flow Direction Code | 4 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Solenoid | Double |
| Coil Type | No Coil |
| Pressure [Max] | 3000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Cycle Rate [Max] | N/A |
| Voltage & Frequency | 230 VAC – 50 Hz |
| Center Position | P Blocked, A & B to T |
| Valve Type | Standard-Duty |
| Electrical Options | None |
| Mechanical Options Code | None |
| Pilot Valve Type | N/A |
| Mechanical Options | None |
| Reducer Module | N/A |
| Indicator Lights | No |
| Seal Material | Buna-N |
| Electrical Connection | Ground Terminal |
| Port Restrictor Plugs | None |
| Spool Spring Arrangement Code | C |
| Solenoid Air Gap Code | None |
| Surge Suppressor/Damper | None |
| Electrical Options Code | None |
| Function | 3-Position Spring Centered |
| Coil Rating Code | None |
| Weight | 10.0 LB |

