- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Aluminum housings can be used for operating pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Series | 10 Series |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-C |
| Filter Option | None |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Housing No. | N/A |
| Size Designation | 16 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cavity | C-16-2 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Body Type | 7 |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-C-0-00 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Model No. | SV13-16-C-0-00 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Steel |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Coil Type | B |
| Dash Size | -16 |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Coil Series | No Coil |
| Manual Override | No Manual Override |
| Watt Rating | 29 W |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Weight | 0.85 LB |

