- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Direct Acting, Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Aluminum housings can be used for operating pressures up to 3,000 psi
- Steel housings must be used for operating pressures above 210 bar (3,000 psi)
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Series | 10 Series |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Actuation | Direct Acting, Pilot Operated |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-C |
| Size Designation | 16 |
| Housing No. | N/A |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Watt Rating | 29 W |
| Dash Size | -16 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Coil Series | No Coil |
| Filter Option | None |
| Body Type | 7 |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-C-0-00 |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Seal Material | Buna-N |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Model No. | SV13-16-C-0-00 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Material | Cartridge only |
| Housing Material | Steel |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Cavity | C-16-2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Coil Type | B |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Weight | 0.85 LB |

