- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Model No. | SV13-16-0-0-00 |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Coil Series | N/A |
| Watt Rating | 29 W |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Housing Material | Steel |
| Actuation | Pilot Operated |
| Cavity | C-16-2 |
| Dash Size | -16 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-O |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Series | 10 Series |
| Size Designation | 16 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Coil Type | B |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-O-0-00 |
| Filter Option | None |
| Seal Material | Buna-N |
| Body Type | 7 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Manual Override | No Manual Override |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Housing No. | N/A |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Weight | 0.85 LB |

