- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Tooth clutches are normally engaged when stationary
| Poppet/Spool | Poppet |
| Watt Rating | 29 W |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Series | 10 Series |
| Manual Override | No Manual Override |
| Cavity | C-16-2 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Coil Series | N/A |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Open Poppet |
| Dash Size | -16 |
| Cartridge Valve Series | SV13-16-O |
| Housing Material | Steel |
| Actuation | Pilot Operated |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Valve Material | Cartridge only |
| Size Designation | 16 |
| Seal Kit Buna | 565810 |
| Housing No. | N/A |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Filter Option | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | SV13-16-O-0-00 |
| Coil Type | B |
| Flow [Max] | 33 gal/min |
| Model No. | SV13-16-0-0-00 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Body Type | 7 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Seal Kit Viton | 889609 |
| Operation | Solenoid Operated |
| Valve Torque into Cavity | 136 to 150 Nm |
| Weight | 0.85 LB |

