- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Watt Rating | 29 W |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Series | 10 Series |
| Manual Override | No Manual Override |
| Actuation | Pilot Operated |
| Housing No. | N/A |
| Seal Material | Buna-N |
| Size Designation | 10 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Housing Material | Steel |
| Model No. | SV13-10-0-0-00 |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-O |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Operation | Solenoid Operated |
| Body Type | 1 |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Valve Material | Cartridge only |
| Dash Size | -10 |
| Port Type | Cartridge Only |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-O-0-00 |
| Filter Option | None |
| Coil Series | N/A |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Cavity | C-10-2 |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Coil Type | B |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Weight | 0.39 LB |

