- Solenoid Valve
- 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet Valve Type
- Cartridge Only Port Type
- Pilot Operated Actuation
- Poppet
description
- Vickers solenoid valves are offered with the widest choice of flow paths and position options to satisfy most requirements. Includes cartridge only. Cartridge valve bodies, coils and seal kits are sold separately.
features
- Fatigue tested for one million cycles at 132% or 10 million cycles at 115% of rated pressure
- Poppet and spool designs
- Standard cartridge cavities
- All operating parts are hardened steel, ground and honed for long life and low leakage
- All exposed surfaces are zinc dichromate-plated to resist corrosion
- Low cost, manual override options are available on all solenoid valves except SBV series
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Seal Material | Buna-N |
| Valve Torque into Cavity | 68 to 75 Nm |
| Coil Type | B |
| Connector Type | Yazaki X-Type 2P Male, On Wire Leads |
| Housing Material | Steel |
| Poppet/Spool | Poppet |
| Seal Kit Buna | 565803 |
| Valve Material | Cartridge only |
| Body Type | 1 |
| Dash Size | -10 |
| Housing No. | N/A |
| Manual Override | No Manual Override |
| Valve Voltage Rating | No Coil |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Operation | Solenoid Operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| Filter Option | None |
| Actuation | Pilot Operated |
| Model No. | SV13-10-0-0-00 |
| Seal Kit Viton | 566086 |
| No. of Valve Ports | 2 |
| Pressure [Max] | 5000 psi |
| Cavity | C-10-2 |
| Coil Series | N/A |
| Watt Rating | 29 W |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Temperature Range [Max] | 212 °F |
| Series | 10 Series |
| Valve Type | 2-Way, 2-Position, Normally Closed Poppet |
| Size Designation | 10 |
| No. of Housing Ports | 2 |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Manufacturer Part No. | SV13-10-O-0-00 |
| Bi-Directional (2-Way Valves) | No |
| Cartridge Valve Series | SV13-10-O |
| Weight | 0.39 LB |

