- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Style | Spool |
| Cavity | C-10-3 |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Port Size | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Adjustment Type | Screw |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Valve Material | Cartridge only |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Model No. | PRV12-10-S-0-30/ |
| Manufacturer Part No. | PRV12-10-S-0-30 |
| Body Type | 2 |
| Seal Material | Buna-N |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Series | PRV12-10 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Weight | 0.54 LB |

