- Pressure Control Valve
- Pressure Reducing/Relieving Valve Type
- PRV12-10 Series
- Cartridge Only Port Size
- Cartridge Only Port Type
description
- The PRV1-10 is a direct-acting, spool-type valve, the PRV12-10 is a pilot-operated, spool-type, and the PRV12-12 is a pilot-operated, sliding-spool, adjustable cartridge-type valve. These valves maintain a constant secondary (lower) pressure in hydraulic subsystems regardless of pressure variations in the primary system. In addition to the reducing function, they also provide a flow path from the reduced pressure port to the tank port. If pressure in the secondary circuit exceeds the desired pressure, the valve opens this flow path to relieve excess pressure to tank.
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Seal Material | Buna-N |
| Model No. | PRV12-10-S-0-30/ |
| Seal Kit Viton | 889599 |
| Type | Pressure Reducing/Relieving Valve |
| Flow [Max] | 12 gal/min |
| Port Size | Cartridge Only |
| Installation | Screw-in Cartridge |
| Manufacturer Part No. | PRV12-10-S-0-30 |
| Cavity | C-10-3 |
| Adjustment Type | Screw |
| Housing Material | Cartridge Only |
| Seal Kit Buna | 565804 |
| Pilot Ratio | 100:1 |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Operating Pressure [Min] | 247 psi |
| No. of Housing Ports | 3 |
| Operating Pressure [Max] | 5076 psi |
| Cracking Pressure [Max] | 3000 psi |
| Port Type | Cartridge Only |
| Leakage | 0.25 cc/min |
| Temperature Range [Max] | 248 °F |
| Body Type | 2 |
| Pressure [Max] | 5076 psi |
| Pressure Setting | 1646 psi |
| Recommend Filtration Level | 18/16/13 microns |
| Style | Spool |
| Series | PRV12-10 |
| Valve Material | Cartridge only |
| No. of Valve Ports | 3 |
| Cracking Pressure [Min] | 250 psi |
| Operation | Pilot Operated |
| Weight | 0.54 LB |

