- Wide Inner Ring Bearing, 8 mm ID x 22 mm OD x 0.406" Wide, One Seal, One Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 30 metric series is available with one felt seal (suffix T), with one felt seal and one shield (suffix TD), and with two felt seals (suffix TT). The felt seal provides an effective barrier against the entrance of foreign matter and the escape of lubricant. It is a contact seal with the felt riding on the ground surface of the inner ring O.D. Because the felt washer absorbs some lubricant, these bearings can be operated at moderate speeds without excessive heating. These bearings are electric-motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | Felt |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 16350 rpm |
| Outer Ring Width | 0.406 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7701283 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| I.D. | 8 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 14010 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 305 lbf |
| Inner Ring Width | 0.386 in |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Single Seal, Single Shield |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| O.D. | 22 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400593421 |

