- Wide Inner Ring Bearing, 8 mm ID x 22 mm OD x 0.406" Wide, One Seal, One Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 30 metric series is available with one felt seal (suffix T), with one felt seal and one shield (suffix TD), and with two felt seals (suffix TT). The felt seal provides an effective barrier against the entrance of foreign matter and the escape of lubricant. It is a contact seal with the felt riding on the ground surface of the inner ring O.D. Because the felt washer absorbs some lubricant, these bearings can be operated at moderate speeds without excessive heating. These bearings are electric-motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 0.386 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Limiting Speed - Oil | 16350 rpm |
| O.D. | 22 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| I.D. | 8 mm |
| Seal Material | Felt |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 305 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Single Seal, Single Shield |
| Limiting Speed - Grease | 14010 rpm |
| Outer Ring Width | 0.406 in |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7701283 |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400593421 |

