- Air Actuation/Air Return
- 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 4.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 2 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Mounts on the driven shaft
- Maximum operating speed up to 3,600 rpm
- Pilot mount
- Combination clutch-brake
- Easy retrofitting of existing Nexen clutch-brakes
- Fewer parts, more torque
- For in-line applications, select optional coupling half
- Pilot dimensions are identical to original Nexen clutch-brake series
- Single piston engagement eliminates clutch and brake overlap
- Static torque capacity up to 40 Nm, 350 in lb at 5,5 bar, 80 psi
- Thermal capacity ratings up to 0,22 kW, 0.30 hpt for both clutch and brake
- Torque capabilities fit up to 2,2 kW, 3 hp drive motors
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Actuation/Return | Air/Air |
| Manufacturer Family | Air Champ Model BCB-275 Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Approximate Brake Facing Life | 33 hp-hr |
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Accessory Miscellaneous | 800300, 800306, 800307, 800399, 800400, 800500, 826030, 826031, 826032 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Overall Length | 3.62 in |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Pilot Size | 2.125 in |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Static Brake Torque | 80 in lb |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, #10-32 Screws @ 90° On A 2.437 in. Circle |
| Family Name | Air Champ 2 Clutch Brakes |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Model | BCB-275 |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Finish | Black Oxide |
| Brake Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Inside Dia. | 0.5 in |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Kits | 826070 |
| Drive Inertia | 0.85 lb in2 |
| Bore Style | Straight |
| Approximate Clutch Facing Life | 33 hp-hr |
| Outside Dia. | 4.25 in |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Photo | BCB275 |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Maximum Static Clutch Torque | 80 in lb |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Minimum Sprocket Size | 25/40T, 35/28T, 40/22T |
| Clutch Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 662284158763 |

