- Air Actuation/Air Return
- 1/2" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 4.00 hp Peak Thermal Input Rating
- Air Champ 2 Clutch Brakes
applications
- In-line
features
- Straight bore
- Double piston
- Air engaged
- Mounts on the driven shaft
- Maximum operating speed up to 3,600 rpm
- Pilot mount
- Combination clutch-brake
- Easy retrofitting of existing Nexen clutch-brakes
- Fewer parts, more torque
- For in-line applications, select optional coupling half
- Pilot dimensions are identical to original Nexen clutch-brake series
- Single piston engagement eliminates clutch and brake overlap
- Static torque capacity up to 40 Nm, 350 in lb at 5,5 bar, 80 psi
- Thermal capacity ratings up to 0,22 kW, 0.30 hpt for both clutch and brake
- Torque capabilities fit up to 2,2 kW, 3 hp drive motors
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Coupling half
| Recommended Control Kits | 940013, 940018, 940019, 940020 |
| Model | BCB-275 |
| Brake Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Family Name | Air Champ 2 Clutch Brakes |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.402 in3 |
| Kits | 826070 |
| Drive Inertia | 0.85 lb in2 |
| Minimum Sprocket Size | 25/40T, 35/28T, 40/22T |
| Approximate Clutch Facing Life | 33 hp-hr |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Maximum Clutch Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Maximum Static Clutch Torque | 80 in lb |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 0.13 hp |
| Clutch Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Pilot Or Drive Flange Bolt Circle Data | 4, #10-32 Screws @ 90° On A 2.437 in. Circle |
| Pilot Size | 2.125 in |
| Product Category | Driven Shaft Mounted |
| Overall Length | 3.62 in |
| Brake Facing Effective Area | 4.2 in2 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Bore Range [Min] | 0.5 in |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Manufacturer Family | Air Champ Model BCB-275 Shaft-Mounted Clutch-Brake |
| Approximate Brake Facing Life | 33 hp-hr |
| Finish | Black Oxide |
| Inside Dia. | 0.5 in |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Static Brake Torque | 80 in lb |
| Actuation/Return | Air/Air |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Accessory Miscellaneous | 800300, 800306, 800307, 800399, 800400, 800500, 826030, 826031, 826032 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Brake Air Chamber Volume When Worn Out | 1.26 in3 |
| Drive Arrangement | Pilot Mount |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Bore Style | Straight |
| Outside Dia. | 4.25 in |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 4 hp |
| Photo | BCB275 |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 662284158763 |

