- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 21.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 182TC/184TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.99 in3 |
| Kits | 801645, 801653 |
| Input Shaft | 1 1/8 in |
| Overhung Load Capacity | 240 lbf |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Photo | FMCBE1375 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Drive Inertia | 24.2 lb in2 |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.33 hp |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 2.97 in3 |
| Frame Size | 182TC, 184TC |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| Maximum Static Clutch Torque | 546 in lb |
| Output Shaft | 1 1/8 in |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Model | FMCBES-1125 |
| Finish | Black Oxide |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Brake Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Maximum Static Brake Torque | 497 in lb |
| Approximate Clutch Facing Life | 465 hp-hr |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Clutch Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Accessory Miscellaneous | 801603, 935000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Inside Dia. | 1.125 in |
| Approximate Brake Facing Life | 465 hp-hr |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Weight | 68.0 LB |
| EAN or UPC | 662284199896 |

