- Air Actuation/Spring Return
- 1 1/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 21.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 182TC/184TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 2.97 in3 |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Kits | 801645, 801653 |
| Clutch Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Accessory Miscellaneous | 801603, 935000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Photo | FMCBE1375 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Finish | Black Oxide |
| Model | FMCBES-1125 |
| Bore Range [Min] | 1.125 in |
| Brake Facing Effective Area | 23.45 in2 |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.33 hp |
| Drive Inertia | 24.2 lb in2 |
| Maximum Static Brake Torque | 497 in lb |
| Inside Dia. | 1.125 in |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.99 in3 |
| Overhung Load Capacity | 240 lbf |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Approximate Clutch Facing Life | 465 hp-hr |
| Input Shaft | 1 1/8 in |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 21 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 465 hp-hr |
| Output Shaft | 1 1/8 in |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Maximum Static Clutch Torque | 546 in lb |
| Frame Size | 182TC, 184TC |
| Weight | 68.0 LB |
| EAN or UPC | 662284199896 |

