- Air Actuation/Spring Return
- 1 3/8" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 28.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 213TC/215TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Overall Length | 12.12 in |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-1375 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Output Shaft | 1 3/8 in |
| Maximum Static Clutch Torque | 680 in lb |
| Accessory Miscellaneous | 801606, 936041, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Approximate Brake Facing Life | 1225 hp-hr |
| Outside Dia. | 10.38 in |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Finish | Nickel Plated |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.44 hp |
| Frame Size | 213TC, 215TC |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Input Shaft | 1 3/8 in |
| Drive Inertia | 61.6 lb in2 |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Model | FMCBES-1375 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 5.13 in3 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Overhung Load Capacity | 350 lbf |
| Kits | 801647, 801654 |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Inside Dia. | 1.375 in |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Clutch Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Bore Range [Min] | 1.375 in |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Brake Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.71 in3 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Weight | 92.0 LB |
| EAN or UPC | 662284184335 |

