- Air Actuation/Spring Return
- 1 3/8" Bore
- Standard Coefficient Facings
- 28.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 213TC/215TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
options
- Foot mount
- Input unit
| Inside Dia. | 1.375 in |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-1375 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Brake Facing Edge Color Code | Red |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Maximum Static Brake Torque | 495 in lb |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 1.71 in3 |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.44 hp |
| Overall Length | 12.12 in |
| Overhung Load Capacity | 350 lbf |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Model | FMCBES-1375 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Output Shaft | 1 3/8 in |
| Brake Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Bore Range [Min] | 1.375 in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 5.13 in3 |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Approximate Brake Facing Life | 1225 hp-hr |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Brake Facing Type | Standard Coefficient |
| Outside Dia. | 10.38 in |
| Kits | 801647, 801654 |
| Approximate Clutch Facing Life | 1225 hp-hr |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Drive Inertia | 61.6 lb in2 |
| Finish | Nickel Plated |
| Accessory Miscellaneous | 801606, 936041, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Frame Size | 213TC, 215TC |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Clutch Facing Type | Standard Coefficient |
| Maximum Static Clutch Torque | 680 in lb |
| Clutch Facing Effective Area | 30.63 in2 |
| Clutch Facing Edge Color Code | Red |
| Input Shaft | 1 3/8 in |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 28 hp |
| Weight | 92.0 LB |
| EAN or UPC | 662284184335 |

