- Air Actuation/Spring Return
- 7/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 12.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 143TC/145TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
options
- Foot mount
- Input unit
| Accessory Miscellaneous | 827261, 827280, 931000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Inside Dia. | 0.875 in |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Overall Length | 6.68 in |
| Maximum Static Clutch Torque | 232 in lb |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.18 hp |
| Approximate Brake Facing Life | 197 hp-hr |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.98 in3 |
| Maximum Static Brake Torque | 142 in lb |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Drive Inertia | 6.2 lb in2 |
| Frame Size | 143TC, 145TC |
| Outside Dia. | 7.81 in |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.66 in3 |
| Photo | FMCBE1375 |
| Kits | 801399, 801652 |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Finish | Nickel Plated |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Input Shaft | 7/8 in |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-875 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Brake Facing Effective Area | 12.84 in2 |
| Approximate Clutch Facing Life | 197 hp-hr |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Clutch Facing Effective Area | 12.84 in2 |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Overhung Load Capacity | 195 lbf |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 12 hp |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 12 hp |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Model | FMCBES-875 |
| Output Shaft | 7/8 in |
| Weight | 40.17 LB |
| EAN or UPC | 662284184311 |

