- Air Actuation/Spring Return
- 7/8" Bore
- High Coefficient Facings
- 12.00 hp Peak Thermal Input Rating
- 143TC/145TC Frame
features
- Enclosed design prohibits worn friction material from escaping clutch-brake and entering the process area
- Mounts directly to C-face motors and reducers, providing absolute control
- Operating speed of 1,800 rpm
- Double-acting piston design prevents overlap of clutch and brake functions
- Design speed up to 1,800 rpm
- Compatible with C-face motors
- Double-acting piston makes overlap impossible
- Flange mounts directly to motors and reducers
- In event of air pressure loss, unit will engage brake
- Spring-engaged brake, air-engaged clutch
compliances
- 0
caution
- When the drive is operated on other than horizontal shafts, or when the center distance is greater than eight times the diameter of the smaller pulley on drive ratios less than 3:1, both pulleys should be flanged
- When a drive has three pulleys, at least two should be flanged
- If the drive has more than three pulleys, every other pulley should be flanged
options
- Foot mount
- Input unit
| Overall Length | 6.68 in |
| Overhung Load Capacity | 195 lbf |
| Outside Dia. | 7.81 in |
| Clutch Air Chamber Volume When Worn Out | 1.98 in3 |
| Manufacturer Family | Model FMCBES-875 Totally Enclosed Flange-Mounted Clutch-Brake (Spring-Engaged) |
| Inside Dia. | 0.875 in |
| Photo | FMCBE1375 |
| Bore Style | Straight Bore/Shaft |
| Actuation/Return | Air/Spring |
| Port or Hose Size | 0.125 NPT |
| Family Name | FMCBES Clutch Brakes |
| Clutch Air Chamber Volume When New | 0.66 in3 |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Approximate Brake Facing Life | 197 hp-hr |
| Approximate Clutch Facing Life | 197 hp-hr |
| Frame Size | 143TC, 145TC |
| Combined Continuous Thermal Dissipation | 0.18 hp |
| Bore Range [Min] | 0.875 in |
| Brake Facing Effective Area | 12.84 in2 |
| Kits | 801399, 801652 |
| Model | FMCBES-875 |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 12 hp |
| Open Or Enclosed Design | Enclosed |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Clutch Facing Type | High Coefficient |
| Clutch Facing Edge Color Code | Purple |
| Maximum Static Brake Torque | 142 in lb |
| Output Shaft | 7/8 in |
| Finish | Nickel Plated |
| Bore Range [Max] | N/A |
| Clutch Peak Thermal Input Rate | 12 hp |
| Accessory Miscellaneous | 827261, 827280, 931000, 940011, 940012, 940017, 940021 |
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 932800, 939101, 939201, 939300, 940001, 940412, 945100, 948801, 948802, 948803, 948804 |
| Input Shaft | 7/8 in |
| Clutch Facing Effective Area | 12.84 in2 |
| Main Category | Clutch-Brakes |
| Drive Inertia | 6.2 lb in2 |
| Maximum Static Clutch Torque | 232 in lb |
| Product Category | NEMA Flange Mounted |
| Weight | 40.17 LB |
| EAN or UPC | 662284184311 |

