- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Hub Dia. | 0.4688 in |
| Bore Size [Max] | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 5/16 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Pitch Diameter [Min] | 0.600 in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 0.7000 in |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Pitch Diameter | 0.600 in |
| Class | 6 |
| No. of Teeth | 12 |
| Gear Style | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Inch/Metric | Inch |
| Type | B |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 697950440651 |

