- B Gear Style
- 20° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.6 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 0.600 in |
| Outside Dia. [Min] | 0.7000 in |
| Class | 6 |
| Hub Dia. | 0.4688 in |
| Bore Size [Max] | 5/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.600 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Inch/Metric | Inch |
| AGMA Quality | 6 |
| Gear Style | B |
| Bore Type | Bored to Size |
| No. of Teeth | 12 |
| Bore Size | 5/16 in |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Material | Steel |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Pressure Angle | 20 ° |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Length Through Bore | 15/16 in |
| Type | B |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 697950440651 |

