- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Set Screw | Yes |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Torque at 900 RPM | 18.908 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Outside Dia. | 0.8000 in |
| Pitch Diameter | 0.700 in |
| Torque at 1200 RPM | 17.332 lb/in |
| Gear Style | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw Size | N/A |
| AGMA Quality | 6 |
| Outside Dia. [Min] | 0.8000 in |
| Class | 6 |
| Type | B |
| Inch/Metric | Inch |
| Hub Projection | 3/8 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Bore Size [Max] | 5/16 in |
| Hub Dia. | 0.5469 in |
| Torque at 300 RPM | 21.008 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.700 in |
| Torque at 1800 RPM | 16.106 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 600 RPM | 19.958 lb/in |
| Diametral Pitch | 20 |
| Bore Size | 5/16 in |
| Torque at 200 RPM | 22.059 lb/in |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 697950439570 |

