- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 20 Diametral Pitch
- 0.7 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Inch/Metric | Inch |
| Set Screw | Yes |
| Set Screw Size | N/A |
| No. of Teeth | 14 |
| Hub Dia. | 0.5469 in |
| Type | B |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 1200 RPM | 17.332 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 22.059 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Diametral Pitch | 20 |
| Torque at 300 RPM | 21.008 lb/in |
| Gear Style | B |
| Bore Size | 5/16 in |
| Torque at 600 RPM | 19.958 lb/in |
| Bore Dia. [Min] | 5/16 in |
| Pitch Diameter [Min] | 0.700 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 3/8 in |
| Bore Size [Max] | 5/16 in |
| Pitch Diameter | 0.700 in |
| Bore Type | Bored to Size |
| Keyway | w/o Keyway |
| Outside Dia. | 0.8000 in |
| Torque at 900 RPM | 18.908 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 5/16 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. [Min] | 0.8000 in |
| Torque at 1800 RPM | 16.106 lb/in |
| Length Through Bore | 3/4 in |
| Class | 6 |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 697950439570 |

