- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.312 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Outside Dia. | 1.4375 in |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| No. of Teeth | 21 |
| Pitch Diameter | 1.3125 in |
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Type | B |
| Keyway | w/o Keyway |
| Diametral Pitch | 16 |
| Inch/Metric | Inch |
| Outside Dia. [Min] | 1.438 in |
| Origin | Reborable |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Set Screw Size | N/A |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Set Screw | No |
| Torque at 1800 RPM | 30.4621 lb/in |
| AGMA Quality | 6 |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.312 in |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Class | 6 |
| Gear Style | B |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 697950057378 |

