- B Gear Style
- 14.5° Pressure Angle
- 21 Teeth
- 16 Diametral Pitch
- 1.312 in Pitch Diameter
description
- Martin Stock Spur Gears are available in five different styles. Contact your local Applied® service center for other styles. Steel gears are furnished in plain style and plain style with hub. Cast gears are furnished plain with hub, web with lightening holes and with spoke. Cast gears are cast with larger hub to provide extra strength and to allow for larger bores.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Material | Steel |
| Torque at 1200 RPM | 34.66375 lb/in |
| Bore Size [Max] | 0.625 in |
| Set Screw | No |
| Torque at 300 RPM | 44.1175 lb/in |
| Type | B |
| Length Through Bore | 0.9375 in |
| No. of Teeth | 21 |
| Origin | Reborable |
| AGMA Quality | 6 |
| Set Screw Size | N/A |
| Bore Type | Reborable |
| Gear Style | B |
| Hub Projection | 0.438 in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Hub Dia. | 1 1/8 in |
| Keyway | w/o Keyway |
| Torque at 1800 RPM | 30.4621 lb/in |
| Pitch Diameter [Min] | 1.312 in |
| Class | 6 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 600 RPM | 42.01667 lb/in |
| Bore Size | 0.5 in |
| Bore Dia. [Max] | 5/8 in |
| Outside Dia. | 1.4375 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pitch Diameter | 1.3125 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Torque at 900 RPM | 37.11472 lb/in |
| Outside Dia. [Min] | 1.438 in |
| Bore Dia. [Min] | 1/2 in |
| Torque at 200 RPM | 44.1175 lb/in |
| Weight | 0.24 LB |
| EAN or UPC | 697950057378 |

