- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 24 Number of Teeth
- 3.766 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Material | Steel |
| Length Through Bore | 2.312 in |
| Bore Range [Min] | 3/4 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Projection | 1 in |
| No. of Teeth | 24 |
| Belt Width | 1 in |
| Bushing Type | None |
| Bore Range [Max] | 2 1/8 in |
| Belt Size | H |
| Hub Dia. | 3 1/8 in |
| Hub Type | B |
| Bore Type | Reborable |
| Type | DF-1 |
| Pitch Diameter | 3.820 in |
| Bushing Series | N/A |
| Outside Dia. | 3.7660 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Weight | 5.3 LB |
| EAN or UPC | 697950151502 |

