- 0.2 in Belt Pitch
- 0.25 and 0.375 in Belt Width
- 20 Number of Teeth
- 1.253 in Outside Diameter
- XL037 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Pitch Diameter | 1.273 in |
| Type | DF-1 |
| Belt Size | XL |
| Bushing Series | N/A |
| No. of Teeth | 20 |
| Hub Projection | 0.218 in |
| Bore Range [Max] | 11/16 in |
| Set Screw Size | 8-32 x 1/8 |
| Bushing Type | None |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 0.937 in |
| Belt Pitch | 0.200 in |
| Bore Range [Min] | 1/4 in |
| Belt Width | 1/4 in, 3/8 in |
| Finished Bore | N/A |
| Bore Type | Bushed |
| Length Through Bore | 0.940 in |
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 1.2530 in |
| No. of Screws | 2 |
| Hub Type | B |
| Weight | 0.18 LB |
| EAN or UPC | 697950109817 |

