- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 20 Number of Teeth
- 3.129 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Pitch Diameter | 3.183 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Finished Bore | N/A |
| Belt Size | H100 |
| No. of Teeth | 20 |
| Bushing Type | None |
| Belt Width | 1 in |
| Bushing Series | N/A |
| Material | Steel |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Outside Dia. | 3.129 in |
| Hub Type | B |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Length Through Bore | 2.187 in |
| Bore Type | Reborable |
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Type | DF-1 |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 697950151212 |

