- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 20 Number of Teeth
- 3.129 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
caution
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Belt Pitch | 0.5 in |
| Material | Steel |
| Bushing Series | N/A |
| Length Through Bore | 2.187 in |
| Belt Width | 1 in |
| Pitch Diameter | 3.183 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Bore Range [Min] | 0.625 in |
| Hub Dia. | 2 1/2 in |
| Belt Size | H100 |
| Bushing Type | None |
| Type | DF-1 |
| No. of Teeth | 20 |
| Bore Range [Max] | 1.625 in |
| Bore Type | Reborable |
| Hub Type | B |
| Outside Dia. | 3.129 in |
| Finished Bore | N/A |
| Hub Projection | 7/8 in |
| Weight | 3.4 LB |
| EAN or UPC | 697950151212 |

