- 0.5 in Belt Pitch
- 1 in Belt Width
- 14 Number of Teeth
- 2.174 in Outside Diameter
- H100 Belt Size
description
- Timing pulleys have evenly spaced axial grooves cut in their periphery to make correct, positive engagement with the mating teeth of the belt. These pulleys are designed so that the teeth of the belt enter and leave the grooves with negligible friction. All pulleys, stock and made to order, have minimum tooth-to-groove clearance (backlash). Pulleys are available in a wide range of stock widths and diameters.
features
- Because timing belts have an inherent, gentle side thrust, it is necessary to use at least one flanged pulley to prevent the belt from riding off
| Hub Projection | 5/8 in |
| No. of Teeth | 14 |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Belt Pitch | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 2.228 in |
| Type | PB |
| Belt Size | H |
| Bore Type | Reborable |
| Material | Steel |
| Finished Bore | N/A |
| Outside Dia. | 2.1740 in |
| Length Through Bore | 1.937 in |
| Bore Range [Max] | 1 in |
| Belt Width | 1 in |
| Hub Type | B |
| Bushing Type | None |
| Bushing Series | N/A |
| Bore Range [Min] | 5/8 in |
| Hub Dia. | 1 1/2 in |
| Weight | 1.4 LB |
| EAN or UPC | 697950150918 |

