- 0.25 in Inner Diameter
- 0.44 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Housing Bore [Min] | 0.437 in |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Type | Window |
| Shaft Dia. [Min] | 0.2495 in |
| Component | Assembly |
| I.D. | 1/4 in |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Housing Shoulder Diameter | 0.62 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| End Type | Open End |
| Series | RC |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Housing Bore [Max] | 0.438 in |
| O.D. | 0.4375 in |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Relubrication Feature | No |
| Shaft Dia. [Max] | 0.25 in |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Speed (Max) Oil | 20000 rpm |
| Relubricatable | No |
| Rolling Element | Roller |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| Mounting Method | Press Fit |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Clamp Torque | 17.2 lbf |
| Origin | Roller Clutches |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Self Aligning | No |
| Cage Material | Plastic |
| Enclosure | Open |
| No. of Rows | 1 |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 605790218538 |

