- 0.25 in Inner Diameter
- 0.44 in Outer Diameter
- 0.5 in Overall Width
description
- Transmits torque between the shaft and the housing in one direction, and allows free overrun in the opposite direction. The patented design utilizes the same low profile and radial section as drawn cup needle roller bearings. The units are compact, light in weight, and operate directly on a hardened shaft.
features
- -FS" in the suffix for the RC and RCB call out stainless steel springs and are capable of higher operating temperatures and significantly higher engagements per minute
- A polymer spring is standard for the RC and RCB
- A stainless steel spring is standard for the FC, FCS, FCL, FCB and FCBL
- A hardened and machined shaft or an "IR" Inner Ring is required for optimal performance
- A press fit into the housing is required
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Mounting Method | Press Fit |
| Origin | Roller Clutches |
| Bore Type | Round Bore, Inch Type |
| Shaft Dia. [Max] | 0.25 in |
| Speed (Max) Oil | 20000 rpm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Plastic |
| Self Aligning | No |
| Capacity | Standard Capacity |
| Housing Shoulder Diameter | 0.62 in |
| Operating Temperature [Min] | -22 ˚F |
| I.D. | 1/4 in |
| Lubricant | Rust Preventative |
| Cage Type | Window |
| Outer Ring Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| No. of Rows | 1 |
| Housing Bore [Min] | 0.437 in |
| Relubricatable | No |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | N/A |
| Series | RC |
| Bearing Material | 1014 Steel |
| Radial Internal Clearance | N/A |
| Shaft Dia. [Min] | 0.2495 in |
| Housing Bore [Max] | 0.438 in |
| Clamp Torque | 17.2 lbf |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Roller Clutch |
| Precision Ground | Yes |
| Relubrication Feature | No |
| O.D. | 0.4375 in |
| Precision Class | ABEC 1 |
| Rolling Element | Roller |
| Overall Width | 0.5 in, 12.7 mm |
| Component | Assembly |
| Operating Temperature [Max] | 230 ˚F |
| Weight | 0.002 LB |
| EAN or UPC | 605790218538 |

