- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Open Width | 0.312 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Closed Width | 7/16 in |
| icNumber | 7697085 |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Width | 7/16 in |
| I.D. | 3/4 in |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044784 |
| NSN Number | 3110-00-759-3968 |

