- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Polyurea Base |
| icNumber | 7697085 |
| I.D. | 3/4 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Open Width | 0.312 in |
| Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Closed Width | 7/16 in |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044784 |
| NSN Number | 3110-00-759-3968 |

