- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7696495 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 1/4 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Enclosure | Double Shielded |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Material | Metal |
| Open Width | 7/32 in |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Closed Width | 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 3/4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044142 |

