- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7696495 |
| Origin | Single Row Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 9/32 in |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Closed Width | 9/32 in |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. | 3/4 in |
| I.D. | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Open Width | 7/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044142 |

