- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 1/8 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Open Width | 5/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| icNumber | 7696488 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Material | Steel |
| Closed Width | 5/32 in |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 3/8 in |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 5/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.01 LB |
| EAN or UPC | 87796044418 |
| NSN Number | 3110-00-155-9589, 3110-00-277-0019 |

