- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 3/8 in |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 5/32 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Open Width | 5/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 1/8 in |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Double Shielded |
| Closed Width | 5/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| icNumber | 7696488 |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Weight | 0.01 LB |
| EAN or UPC | 87796044418 |
| NSN Number | 3110-00-155-9589, 3110-00-277-0019 |

