- 7" Maximum Diameter
- 6.3" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet | 1/4 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 4 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ 6 in Stroke | 700 lbf |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2200 lbf @ 2 in, 1700 lbf @ 4 in |
| Force @ 2 in Stroke | 2350 lbf |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Convolutions | Double |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Style No. | YI-2B |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Weight | 5.2 LB |

