- 7" Maximum Diameter
- 6.3" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 5 in |
| End Closure | Style 3 End Retainer |
| Air Inlet Type | NPT |
| Fill Port Offset | 1 3/8 in |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 2350 lbf |
| Blind Tap Spacing | 2 3/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 2100 lbf |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ 6 in Stroke | 700 lbf |
| Convolutions | Double |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 2200 lbf @ 2 in, 1700 lbf @ 4 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 560 lbf |
| Stroke Length [Max] | 6.300 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 4 in Stroke | 1600 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Style No. | YI-2B |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 7 in |
| Force @ 8 in Stroke | 700 lbf |
| Weight | 5.2 LB |

