- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Style No. | YI-2B |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1800 lbf @ 2 in, 900 lbf @ 4 in |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 4 in Stroke | 1100 lbf |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Weight | 5.1 LB |

