- 6 1/2" Maximum Diameter
- 4.9" Stroke Length
- 2.8" Compressed Height
- 1/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Air Inlet | 1/4 in |
| Force @ 1 in Stroke | 1700 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet Type | NPT |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | N/A |
| Blind Tap Spacing | 1 3/4 in |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Convolutions | Double |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 4 1/2 in |
| Compressed Height | 2.8 in |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 2 in Stroke | 1900 lbf |
| Force @ 4 in Stroke | 1100 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Stroke Length [Max] | 4.900 in |
| End Closure | Style 2 End Retainer |
| End Plate Diameter | 4.84 in |
| Force @ Stroke (80 psi) | 1800 lbf @ 2 in, 900 lbf @ 4 in |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 6 in Stroke | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 6 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 580 lbf |
| Weight | 5.1 LB |

