- 15.1" Maximum Diameter
- 7.8" Stroke Length
- 3.5" Compressed Height
- 3/4" Port Size
description
- Enidine Air Springs are highly durable, precisely engineered and cost effective for use in a wide variety of actuation and vibration isolation applications. With time-tested designs, fabric-reinforced Neoprene or Natural Rubber flex member construction and corrosion-protected end retainers, Enidine Air Springs provide superior quality and performance. As an actuator, Enidine Air Springs provide linear or angular motion. As an isolator, air springs are effective in reducing the harmful effects of vibration.
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Force @ 6 in Stroke | 8400 lbf |
| Style No. | YI-2B |
| Force @ 12 in Stroke | N/A |
| Force @ Stroke (80 psi) | 12950 lbf @ 2 in, 11250 lbf @ 4 in, 8400 lbf @ 6 in |
| Air Inlet Type | NPT |
| Convolutions | Double |
| Recommended Isolator Design Height [Max] | 9 1/2 in |
| Force @ 5 in Stroke | N/A |
| Fill Port Offset | 3 1/8 in |
| Stroke Length [Max] | 6 in |
| Force @ 1 in Stroke | 12900 lbf |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Bumpers | w/o Bumpers |
| Compressed Height | 3 1/2 in |
| Recommended Isolator Design Height [Min] | 7 1/2 in |
| Force @ 8 in Stroke | N/A |
| Force @ 2 in Stroke | 12900 lbf |
| Force @ 9 in Stroke | N/A |
| Force @ 3 in Stroke | 8400 lbf |
| End Plate Diameter | 11.3 in |
| End Closure | Style 4 End Retainer |
| Force @ 4 in Stroke | 11100 lbf |
| Force @ Maximum Stroke (80 psi) | 7900 lbf |
| Pressure [Max] | 100 psi |
| Air Inlet | 3/4 in |
| Bellows Type | Double Convolution |
| Blind Tap Spacing | 6 1/4 in |
| Weight | 18.5 LB |

